Space Invaders v ornamentech. První antismogový street art v Ostravě

Obrazy, které čistí vzduch? Žádná science fiction, nýbrž slušivá ostravská realita.

 
Důl Hlubina, u starých koupelen. Autor obrazu: Sasanca. Zdroj: facebook.com

V listopadu minulého roku mladí ostravští tvořitelé zahájili smogovou sezonu poněkud pozitivněji, než je zvykem. (Události jako smogová sezona se vlastně ani nezahajují.) Sdružení Umění čistí vzduch ve spolupráci s Provozem Hlubina k této příležitosti uspořádalo happening s koncerty a programem, při kterém slavnostně odhalili první antismogový street art ve městě, které se znečištěním vzduchu bojuje už dlouhá léta.

Škoda, že se zpráva o akci nerozšířila dřív a mezi více lidí, neboť zdi, ozdobené speciálními úpravami, to minimálně z fotek sluší. Malba, kterou její autorka na zeď nastříkala nejdřív obvyklým způsobem, je totiž díky tenké vrstvě oxidu titaničitého na povrchu schopná rozkládat škodlivé látky v okolním vzduchu na obyčejný oxid uhličitý a vodu. Stačí na ni posvítit světlem a hurá, proces fotokatalýzy začíná. Jde o vynález českých vědců, a neznám symboličtější místo pro umístění takového díla, než právě O(s)travu.

Folklorní vzor ve výrazných barvách, ale v jakoby pixelovém zpracování je příjemné spojení “tradičního” s “moderním”. Nemluvě o Space Invaderech, ze kterých musí mít největší radost tento člověk – snad se k nám do Ostravy zastaví.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s