Petr Nikl ve Wannieck Gallery: Já jsem tvůj zajíc

Zajímavé spojení výtvarného umění a hraček zprostředkovává výstava Petra Nikla a jeho maminky ve Wannieck Gallery. Tiché malby v kovových barvách kontrastují a zároveň také doplňují roztomilé a jásavé hračky ve tvaru zvířátek; pestrý, ale osamělý svět, jakoby opuštěný dětmi už před dlouhou dobou.

Oficiální plakát k výstavě. Zdroj: artalk.cz

Petr a Libuše Niklovi reprezentují na poli českého umění zavedená jména. Zatímco Libuše Niklová byla podle slov Wannieck Gallery přední českou designérkou v oblasti hraček, její syn Petr se vypracoval na uznávaného autora dětských knížek, které si nejen píše, ale i ilustruje, a také malíře v současném tuzemském výtvarném umění. To, že měl Petr k jejím hračkám jako malý přístup, se určitě odrazilo i na jeho estetice. Ačkoliv formálně vypadají například jeho ilustrace v dětských knížkách, které si i píše, jinak, jsou stejně originální a snově nereálné. 
Velkoformátové obrazy, které Petr Nikl maloval na základě starých fotografií a které tvoří páteř výstavy, zobrazují totéž – buď jeho maminku, Libuši Niklovou, jako děvče, anebo jeho samotného ve zhruba stejném věku. Lemují zdi bývalé tovární haly, přičemž uprostřed prostoru vždy stojí nafukovací hračky, buď instalované do různých seskupení nebo uzavřené v nádobách, jakoby tak vyjadřovaly celkové vyznění výstavy.
Pohled do výstavy. Zdroj: brnensky.denik.cz
Ostatně samotné prostory Wannieck Gallery atmosféru děl dobře dokreslují. Ocelově šedé odstíny stěn a černé konstrukce mostu v kombinaci s reprodukovanými starými fotografiemi, které autor na plátnech ztvárňuje, budí dojem opuštěnosti a historičnosti. Vzhledem k tomu, že v galerii zrovna každý den nenarazíte na zástupy uměnochtivých návštěvníků, je ticho v ní téměř ohlušující, na druhou stranu se díky němu velmi snadno přenesete do snových a nostalgických krajin Niklova světa.
Design Libuše Niklové. Zdroj: novinky.cz
Mimochodem, zmiňované autorovy knížky jsou také součástí expozice – můžete si je prolistovat a podivovat se na hravými, nelogickými říkankami a verši, které doprovází velice pečlivě vykreslené, hebké ilustrace a nekonvenční řešení některých pasáží v knihách. (Například rozstříhané stránky, díky nimž si dítě může sestavit svou “vlastní” příšerku.)
A nakonec to nejlepší – ačkoliv se v českém současném umění naprosto neorientujete a jména Petr a Libuše Niklová právě vidíte poprvé, ani to není překážkou k tomu, abyste si výstavu užili.
Ilustrace z Niklových Záhádek. Zdroj: adwebdesign.ca

Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc (dialog s maminkou)
5. 10. 2012 – 3. 2. 2013 (vernisáž 4. 10. 2012)
Wannieck Gallery v Brně
Kurátor: Richard Adam, Petr Nikl
Otevírací doba: pondělí až neděle 10 – 18h, čtvrtek zavřeno
Vstupné: 100 / 50 Kč

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s