Hudební houpačky v Montréalu zpříjemňují čekání na ulici

Všem se nám to muselo už stát: máte s někým sraz a místo toho, abyste se sešli přesně tak, jak jste se dohodli, stepujete potupně (ostatně jako vždycky) nejdřív pět, pak deset, patnáct a někdy i více minut na ulici. Případně jste doběhli uřícení na zastávku, jen aby vám řidič autobusu škodolibě zabouchl dveře před nosem a odjel. V každém případě jste na ulici, nemáte nic s sebou na zabavení se a čekají vás dlouhé chvíle čekání. Nepříjemná představa? Ne tak v kanadském Montréalu. Na speciálních svítících designových houpačkách se nejenže můžete pohoupat, ale dokonce vám k tomu i zahrají příjemnou hudbu.

Daily Tous Les Jours: 21 Balançoires, 2012. Zdroj: thisiscolossal.com

21 Balançoires (21 Houpaček) je zatím poslední projekt kanadského designového studia Daily Tous Les Jours. To nevymyslelo podobný projekt poprvé: svými interaktivními instalacemi ve veřejných prostorách už je známo širokému publiku. Na úzkém pruhu chodníku mezi vědeckým centrem a novým hudebním komplexem se designérky Mouna Andraos a Melissa Mongiat rozhodly vytvořit obrovský hudební nástroj, který by v přeneseném slova smyslu obě budovy – vědu a hudbu – spojoval. Navrhly proto sérii houpaček, jejichž sedadla svítí ve tmě, nejlepší však na nich je skutečnost, že hrají hudbu.

Každá houpačka má vlastní soubor nahraných melodií z xylofonu, klavíru a dalších nástrojů, které uslyšíte, jakmile se na ní začnete houpat. Sladíte-li však svůj rytmus s ostatními dvěma houpačkami v jednom celku, objeví se písniček víc. K tomu, abyste si je mohli poslechnout, se musíte s ostatními houpat současně či podle určitého intervalu. A pokud se vám podaří se domluvit s dvaceti dalšími lidmi a rozhoupat všech jednadvacet houpaček unisono, odměnou vám bude moci si poslechnout speciální melodii, nahranou pouze pro tento účel.
Lidé všech věků, houpejte se!

“Projekt dává podnět k zamyslení se nad vlastnictvím nového prostoru, jenž byl v Montréalu vybudován. Snaží se spojit obyvatele všech národností, věkových kategorií, vyznání a podobně, a vytvořit nový prostor k hraní a zábavě přímo v centru města,” prohlásily k 21 Houpačkám jejich designérky. Nezbývá než souhlasit a doufat, že takovéto hravé a originální ozvláštnění městských prostor dorazí třeba i k nám.

Každé tři houpačky tvoří jeden soubor.

Čekání na bus už není, co bývalo aneb dnes už čekáme rádi!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s