Socha Jana Husa nám. Svobody 14, 507 23 Libáň

Socha Jana Husa





11 Recenze




Socha Jana Husa nám. Svobody 14, 507 23 Libáň




O podniku

|

Kontakty

Webové stránky
Zavolejte nám
nám. Svobody 14, 507 23 Libáň

Hodiny

Funkce

  • Vhodné pro děti




Doporučené recenze

Jozef Fedor
19.10.2023
Socha Jana Husa
Nádherná socha Majstra Jána Husa.
Eva Jordan
21.09.2023
Socha Jana Husa
Tato socha Mistra Jana Husa je třetí sochou mistra Jana vytvořenou podle návrhu prof. Ladislava Šalouna a je jistě dominantou zdejšího náměstí . První socha je na Staroměstském náměstí, druhá v Hořících. Tato socha je opravdu nádherně provedená.
Alexandr Skribuckij
18.08.2023
Socha Jana Husa
Socha od Ladislava Šalouna, jedna ze tří Šalounových soch mistra Jana Husa (další jsou: Praha Staroměstské náměstí a Hořice) Samotnou sochu vytvořil podle Šalounova návrhu sochař František Bílek.V podstavci pomníku je prsť z bojišť československých legionářů a zakryta deskou, kde jsou uvedeny jejich názvy: Slovensko, Zborov, Vouziers, Doss´Alto, Těšínsko. Ve spodní části pak jsou verše od Rudolfa Medka z jeho sbírky Lví srdce, oslavující legie: Tam leží s úsměvem na zvadlých rtech sta našich bratří – ale věčný život budiž dán národu pokořenému.
Ja Sl
30.07.2023
Socha Jana Husa
Náměstí Svobody východočeského městečka Libáň zdobí poměrně monumentální pomník mistra Jana Husa. Postava v nadživotní velikosti je umístěna na rozměrném kvádrovém podstavci. Autorem návrhu není nikdo menší než prof. Ladislav Šaloun. Vzhledem k tomu, že měl v době zadání návrhu v r. 1924 již celkem praxi v této postavě, byl autorem více než povolaným. Vždyť jeho první velkolepý Husův pomník najdeme v Praze na Staroměstském náměstí (realizován 1915), další v Hořicích (z r. 1913, ač druhý návrh, realizován dříve).Samotnou sochu vyvedl podle návrhu sochař František Bílek z Podhorního Újezdu. Jako materiál posloužil pískovec z okolí Dvora Králové. Dá se tedy říci, že jde o materiál, který zřejmě používal Matyáš Braun.Hus je zpodobněn ne jako bojovník za pravdu či mučedník, spíše jako učenec a vizionář nových myšlenek. Nakonec i Šaloun Jana Husa charakterizuje jako duchovní zjev, ne tolik reálnou postavu.Pomník byl odhalen 6.7. 1925, tedy k 510. výročí upálení. Mimo Husa najdeme na podstavci asi 5,5 m vysokého monumentu i jména Husových souputníků, či následovníků (Milíč z Kroměříže, Jakoubek ze Stříbra, Jeroným Pražský, Jan Rokycana).V roce 1938, v době ohrožení Německem a 20. výročí vzniku republiky byla k pomníku do schránek položena prst z význačných bojišť Čs. Legií: Slovensko, Zborov, Vouziers, Doss´Alto, Těšínsko.
Jozef “Spepik” Antoňák
17.07.2023
Socha Jana Husa
Je to tady moc pěkný.

Přidat recenzi

Mapa

nám. Svobody 14, 507 23 Libáň
Socha Jana Husa