Proč je důležité míti “mám-v-pi**” fond

DKNY Petite Faux Leather Pencil Skirt. Zdroj: Macy’s, macys.com

Omluvte mou francouzštinu v titulku (a tento anglicismus, ale žádný český ekvivalent mě k němu nenapadl), nicméně jsou věci, které bez jistého výraziva ztrácí na významu… A které i když tématicky nespadají do původního záměru tohohle blogu, je potřeba o nich mluvit.

Finanční rezerva je něco, co se opakuje do zblbnutí dokola vždy, když přijde řeč na osobní finance. A díky Covidu a nadcházející (nejspíš) ekonomické krizi je to něco, o čem si asi řada z nás uvědomila, že se vážně hodí.

Před časem jsem narazila na článek, který v době svého vydání způsobil minimálně v USA velké haló. Vysvětluje výhody finanční rezervy jako nic jiného – protože ty jinak abstraktní “horší časy” v něm nabývají velmi konkrétních, nepříjemných podob. Je to psané primárně pro americké publikum – proto to celé stojí na pro některé z nás nepochopitelném životě na dluh. Nicméně dotýká se témat, která jsou společná všem národům bez ohledu na to, jestli jsou zvyklé používat kreditku nebo ne: touhy vypadat, že žijeme lepší život, než reálně žijeme; touhy držet krok s ostatními ve skupině; posouvání vlastních hranic s jinými lidmi, dokud není pozdě; a tak dále.

Na světě existuje hodně nespravedlností, a rozložení peněz je jedna z nich. Ale pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří nemusí počítat každou korunu, pak je článek o Fuck-Off Fundu pro vás. A vlastně pro všechny, i ty, kteří se zrovna teď nemají tak dobře, ale chtěli by. Peníze jsou ztělesněná možnost, některé možné budoucnosti. A když se celý váš dosavadní svět sesype, je lepší díky dobrému hospodaření s penězi mít v pi**, než zůstat v těch ruinách uvězněný.

Ale více už v článku:

Paulette Perhach: The Story of a Fuck-Off Fund

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s