Brněnská muzejní noc 2014: Kam zajít?

Nebýt těch všudypřítomných růžových brožurek, pravděpodobně sobotní večer strávím nějakou podobně nudnou činností jako je spánek. 


Naštěstí mě ovšem zmíněné brožurky hned na první pohled zaujaly perfektním designem, na který je vskutku radost se dívat, a z jejich obsahu se těším ještě víc. O čem to žvaním? No přece o Brněnské muzejní noci 2014, která letos slaví svůj desátý ročník. Co mě při prohlížení programu chytlo za srdce a na kterých akcích se uvidíme – to vše se dočtete po rozbalení článku.

Horečka sobotní noci v těžce kulturním duchu. Zdroj: artalk.cz


Brněnská muzejní noc nespočívá “pouze” v tom, že se otevřou brány muzeí a galerií všem návštěvníkům zdarma – letos se propojuje s festivalem světla Czech the Light, který chce zkrášlit a oživit veřejné prostory světelnými instalacemi, a s Týdnem města, jenž má za úkol vyhnat lidi do ulic a poskytnout jim příležitost víc se družit. Mám radost, že se veřejný prostor tímhle způsobem oživuje.

Na výběr je toho vskutku přehršel a já se tak pídila pouze po uměleckých záležitostech. Samozřejmostí je kopa workshopů, seminářů, performancí a tak dále. Tady uvedu jen pár, pokud se chcete workshopově naprosto vyšťavit, určitě koukněte dále na web.
Co tedy nabízí během horečky sobotního večera brněnské galerie?

Umělecké galerie

Moravská galerie
Jít do MG je sázka na jistotu. Jestliže jste jakožto milovníci moderního umění ještě neviděli stálou výstavu (která je od prosince zadarmo!!) v Pražákově paláci, od 20h máte možnost připojit se ke komentované prohlídce. Na současnou scénu můžete navázat hned v 22h, kdy bude provázet svou výstavou Martin Vongrej.

Lenka Klodová: O Boženě, 1997. Pohled na instalaci v UMPRUM muzeu. Zdroj: archiv MG, moravska-galerie.cz

Hned vedle v Uměleckoprůmyslovém muzeu můžete od 19.30 nakouknout do světa módy, neboť tam bude mít derniéru (super) výstava Voliéra, jejíž součástí bude performance. V 22h si můžete s výkladem prohlédnout Někdy v sukni, rovněž povedenou expozici ženského umění 90.let u nás. (Celý večer bude v UMPRUM tematicky žensky zaměřený.)

Dům umění
Milovníci skupinové práce se mohou již od 14h podílet na vytváření masivní patchworkové deky v parku Koliště za Domem umění, a k tomu uspořádat spontánní piknik. Jestli nebudete mít dost měkkých látek, připojte se od 17h k výtvarné dílně na téma FILC, která souvisí s právě probíhající výstavou Grey Gold (současná tvorba československých umělkyň nad 65 let).

Filharmonie Brno
Koho zajímá klasika, může nahlédnout do zákulisí Besedního domu. Filharmonie zde pořádá co 15 minut komentované prohlídky od 18h do půlnoci, a budete mít příležitost vyslechnout si také tři originální minikoncerty.

Christian Macketanz: Bez názvu III, 2005. Zdroj: artmikulov.cz

Richard Adam Gallery
Mnozí si ji nejspíš pamatujete jako Wannieck Gallery. Momentálně vystavuje dílo Christiana Macketanze, kterýžto jest německý realistický malíř figur, Evžena Šimeru (konceptuál) a Richarda Roháče (expresionismus). Na výběr máte buď tradiční komentovanou prohlídku od 19h nebo interaktivní, která začíná v 21h. Mezitím od 20 do 22h bude probíhat výtvarná dílna pro mládež a dospělé od 15 let.

Czech the Light

Luboš Wišniewski: Mrak. Zdroj: centrumnews.cz

Kromě parádních instalací, které budou v sobotu večer k vidění a jejichž seznam a lokality najdete tady, jsou v rámci festivalu pořádány tři doprovodné akce: Malování světlem v ulicích (již proběhlo), Základy světelného designu a Základy malování světlem. Na ty je třeba se do 14. 5. přihlásit, troufám si ale říct, že bude o co stát – kdy se vám třeba poštěstí se něco přiučit o umělecké práci s osvětlením?

Instalace, které ve mně zanechaly nejsilnější dojem, jsou Mrak (u JAMU), SPAM: Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory (nádvoří UMPRUM muzea) a Archibio (nádvoří Místodržitelského paláce). Určitě ale obhlédněte i ty ostatní.

Konec dobrý, všechno dobré!

Na koho bude ta vysoká kultura moc, ten má šanci se po intenzivním zážitku uvrhnout zpátky do dobytčího stavu na retro párty na Flédě. Dress code přijde vhod. Budete si moci mimo jiné pocumlat cukrovou vatu anebo si potetovat tělo tetovačkami z Pedra jak za starých časů.

Roy Lichtenstein: Dívka s míčem, 1961. Zdroj: sanjeev.net
Kam zavítáte vy? Třeba se potkáme! 🙂

Stručný program:

MG

Pražákův palác
18.00–22.00 Slova, písmena, obrazy / výtvarný ateliér
20.00 Moderní a současné umění / prohlídka expozice s výkladem
22.00 Martin Vongrej / prohlídka výstavy s výkladem

UMPRUM muzeum
18.00–22.00 SUKNĚNESUKNĚ / výtvarný ateliér
19.30 Derniéra Voliéra / vizuálně podmanivá performance
22.00 Někdy v sukni / prohlídka výstavy s výkladem
po setmění – 00.00 Vladimir 518 & David Vrbík: SPAM interpretace černo – bílých struktur Zdeňka Sýkory (Czech the Light – světelná instalace na nádvoří)

Dům umění
14.00 PATCHWORK (park Koliště za Domem umění)
17.00–22.00 Výtvarná dílna na téma FILC k výstavě Grey Gold (Morrows)
17.00–24.00 Bar muzejní noci (káva a koktejly)
17.30 Grey Gold / komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Terezií Petiškovou
po setmění – 00.00 František Skála: Dům stínů (Czech the Light – světelná instalace za Domem umění)

Filharmonie Brno
18.00–24.00 Komentované prohlídky zákulisí Besedního domu a série tří minikoncertů

RAG
19.00 Tradiční komentovaná prohlídka s kurátorem výstav
20.00–22.00 Výtvarná dílna pro dospělé od 15 let
21.00 Interaktivní komentovaná prohlídka výstav s lektorem a tlumočníkem do znakové řeči


(Vycházela jsem z brnenskamuzejninoc.cz)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s