Deset minut na jedno dílo v rámci Slow Art Day

Když jsem pracovala v ostravské galerii, během těch osmi hodin v sále jsem se prostě nevyhnula tomu, abych na tytéž obrazy (třebaže jsme se každý den střídali do jiných sálů) zírala mnohokrát a delší dobu. Do práce jsem nastupovala s tím, že mě Zrzavý moc nezajímá. Když jsem ale odcházela, odnášela jsem si z jeho obrazů poměrně kvalitní (až duchovní) zážitek. Nezařadil se mezi mé oblíbené umělce, nicméně některá jeho díla mi poskytla řádný materiál k přemýšlení, a mám je stále ráda.
Čím to? Kromě nepopiratelných kvalit umělce to přičítám i delšímu času, který jsem u něj strávila. Mohla jsem se na něj koukat déle, než obvykle, zkoumat ho z různé vzdálenosti i úhlů, asociovat ho s něčím, vymýšlet si jeho příběh, uvažovat nad tím, v jaké náladě ho autor vyráběl, a co se tím také snažil říct – ve všech variantách.
Proto mě nadchla idea tzv. Slow Art Day.
slowartday.tumblr.com

Skupina nadšenců se rozhodla zorganizovat den, kdy by se s dalšími zájemci o umění sešli u nějaké galerie a každý by si vybral 5 uměleckých děl, jimž by věnoval 50 minut, tj. 10 minut by si prohlížel jedno. Po hodině by společně šli na oběd (případně na večeři či cokoliv jiného) a svoje zážitky by prodiskutovali.

Důvod založení takovéto události je prostý: podívat se na umělecká díla pořádně. Sice jich zažijete méně, ale zato intenzivně. Zážitek si následně ještě umocníte v pokecu u oběda.
Slow Art Day se rozšířil do celého světa a z každé destinace lidé posílají fotky, jak oni sami tento den prožili. Bývá vždycky v dubnu, ten nejbližší vychází na 12. dubna 2014 (sobotu).
A tady přichází dotaz na vás milovníky! Co byste řekli na Slow Art Day v Česku? Nabízí se buďto Brno (preferované mnou, heh – Moravská galerie má od 1. prosince všechny stálé expozice zdarma vč. sbírky moderního umění, která se mně osobně líbila), Praha (pokud vás bude více, uděláme si výlet) nebo Ostrava.
Dávám vědět takhle v předstihu a možná budu Slow Art Day ještě připomínat, abyste si případně stihli ověřit své plány pro ten den. Pokud vás tento nápad zaujal, pište mi sem, na Facebook nebo na mail zia(tečka)gouel(zavináč)gmail(tečka)com. Budu moc ráda, jestli se sejdeme a poplkáme! A pokud vezmete i svoje kámoše/kluky/holky/ségry/bráchy/mámy/táty/kohokoliv, koho by to mohlo zajímat, nebo mu hodíte echo, budu ještě radši.
Pomalému umění zdar!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s