Jak sabotovat práci městských natěračů? Příběhem na pokračování

Na Avante guardia! milujeme inovativní street art!
Když už vandalismus, tak ať má alespoň originální myšlenku. Autor s přezdívkou Mobstr je jedním z mnoha těch, jež s větším či menším úspěchem používají ulice a zdi měst k manifestaci svých sdělení. Ta mívají satirický, hořký a hlavně – jinak by to nebyl pravý street art – drzý charakter. Používá k jejich tvorbě šablony (ang. stencil, odtud stencil graffiti), avšak na rozdíl od svého slavnějšího kolegy Banksyho se soustředí spíše na psanou formu.
Tentokrát se Mobstr rozhodl v (nedobrovolné) spolupráci s městskými údržbáři povyprávět příběh.
Mobstr: Příběh (The Story), 2013. Graffiti bylo k nalezení na Jerome Street E1 v Londýně. Zdroj: mobstr.org

Není to poprvé, kdy se Mobstr rozhodl do svých prací zahrnout i ty, kteří mají oficiálně na starosti vzezření města. Na jeho nejnovějším výtvoru můžete vypozorovat, jak se díky intervenci druhé strany toto dílko dynamicky vyvíjelo.

První zamalování.
Princip byl jednoduchý – nasprejovat na zeď nápis, počkat, až ho přičinliví údržbáři zamalují, napsat něco nového, znovu to nechat zamalovat, a tak dále.
… se na zdi objevil příběh…
Krása tohoto aktu spočívá v tom, že zpravidla napjaté či přímo negativní vztahy mezi pouličními umělci a městskými údržbáři Mobstr v tomto konkrétním díle přetváří na jakousi zvláštní formu spolupráce, kdy jak jedinec mimo zákon, tak ti v jeho rámci, přispívají svou troškou do uměleckého mlýna. Společně tak vytvářejí něco nového, podílí se na vzniku uměleckého díla.

Ale nepropadejme dojetí tak rychle. Přestože je “ničení” zdi na Jerome Street jistě poetické a dochází zde ke smíření dvou znepřátelených stran, Mobstr k němu přikročil až poté, co údržbáře potrápil ožehavými otázkami na jiných místech – ve starší práci, kterou si můžete prohlédnout na konci této galerie.

… který však pokračoval pouze když…

… byla zeď zamalována…

… a tak jsme nalezli zvláštní harmonii…

… mezi dvěma protikladnými silami.

Zazvonil zvonec…

… a pohádky byl konec.


Hledání správného odstínu šedé

Ne, neocitli jsme se (díky bohu) v nepochopitelně populárním braku obskurní autorky E. L. Jamesové, ale v severoanglickém Newcastlu. Vracíme se o tři roky zpátky, kdy si Mobstr rozhodl promluvit s městskými údržbáři poprvé.
Mobstr: Přijatelný odstín šedi (The Acceptable Shade of Grey), 2010. Graffiti bylo k nalezení v Newcastlu, v severovýchodní části Anglie. Zdroj: mobstr.org
Poprvé zamalováno.

Mobstr to zkouší s poněkud světlejším odstínem.

Ani ten však neuspěl.

A tento?

Tak ne.

No, moudřejší ustoupí.
Co myslíte, jsou angličtí údržbáři pravověrnými muži zákona anebo si tento neobvyklý street art užívají stejně, jako jeho autor?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s