Svět se v zahradu obrací

Mathilde Roussel: Životy z trávy, 2010. Půda, semínka trávy, recyklované kovové struktury a látka. Foto Mathieu Raffard. Zdroj: mathilderoussel.com

 

Už nějakou dobu to venku vypadá velice optimisticky. Ubylo kyselých obličejů a oblečení a všichni už se nenalívají v podnicích, nýbrž v parcích. Všudypřítomná květena pozitivnímu dojmu jen napomáhá a romantické duše momentálně slaví žně. AG! patří mezi ně. Právě na květenu bude totiž zaměřen dnešní ukrutně jarní článek, kde uvidíte, jak mlčenlivými fotosyntetizujícími přáteli můžete zkrášlit prostor i jinak než jejich rozmístěním v květináčích.

Padající zahrada

Gerda Steiner a Jorg Lenzlinger: Padající zahrada, 2003. Instalace pro 50. Benátské bienále. Zdroj: theartfuldesperado.com

 

Vzhlédněte ke stropu a nechte ústa spadnout údivem – z barokní mramorové klenby kostela jako by se na vás sypala celá zahrada plná vzácných květin. Jsme v nebi nebo stále na zemi? Bohužel/bohudík to druhé, o tuto fascinující iluzi se totiž postarala dvojice smrtelníků, Gerda Steiner a Jorg Lenzlinger ze Švýcarska, kterým se podařilo vytvořit tento střípek magické reality na padesáté benátské bienále v roce 2003.

 

Proč po květinách chodit, když se jimi můžete nechat zasypávat?
Instalace se nacházela v kostelu San Staë při benátském Canalu Grande. Kostel vybudovali Benátčané v sedmnáctém století a měl primárně sloužit jako mauzoleum tehdejšího dóžete, který leží pohřben uprostřed, pod naaranžovanými kostlivci a šklebící se lebkou. Právě uprostřed se nacházela měkká kulatá postel, na kterou umělci zvláště doporučovali návštěvníkům si lehat. Tváří v tvář zahradě, zavěšené na tenkých provázcích a v obklopení zdobného barokního sakrálního interiéru se návštěvník velice snadno ocitl v jakési magické realitě.
Spojení exotických a různorodých květů a opulentní výzdoby kostela muselo být opravdu nevšedním zážitkem.
Bohužel pro nás již není možné si instalaci na vlastní oči prohlédnout, zcela jistě to však může být inspirací pro některé kutily, kteří by si takovýmto nezvyklým způsobem chtěli zkrášlit květinami svůj domov. Pokud byste ale chtěli být co nejautentičtější, nestačí jen vyběhnout na louku a naškubat místní kvítí – v Padající zahradě se nacházely mnohem exotičtější druhy, jako například semínka baobabu z Austrálie, poupata hedvábných růží ze Švédska, mořské řasy z Koreje či magnóliové větve ze Švýcarska.

 

Životy z trávy

Mathilde Roussel: Lives of grass, 2010. Zdroj: mathilderoussel.com

Viset ve vzduchu chvíli zůstaneme. S poněkud pozměněným nápadem a o pár let později totiž přišla francouzská umělkyně žijící v Paříži Mathilde Roussel. Z recyklovaného kovu, látky, trochy hlíny a semínek trávy totiž vytvořila tyto pozoruhodné žijící instalace. Zatímco se její figury svíjejí a odskakují v krkolomných pózách, je jejich tělo živnou půdou a domovem pro poklidně klíčící trávu.

Spadne do měkkého?

Umělkyně se nechala volně inspirovat egyptským bohem Usirem, který se v mytologii neustále vrací ze smrti do života a je zosobněním úrodné půdy a přírodního cyklu. Svou instalací se však snaží upozornit na jiné téma – problém potravy.

Na jaře mění srst každý, i půda…

V přírodě se natrávené jídlo stává součástí nás, lidských bytostí. Organická těla, jejichž vzezření se mění v závislosti na růstu trávy, se snaží v povedené metafoře ukázat, že jídlo a jeho živiny na nás mají vliv, ačkoliv to bezprostředně nevnímáme. Ovlivňují každou buňku a každý orgán v našich tělech.

Pohled do galerie, kde Rousselová svou instalaci vystavovala.

“Domnívám se, že pozorování přírody a uvědomování si, co a jak jíme nás dělá citlivějšími k cyklu přijímání potravy – od hojnosti k hladomoru – a umožňuje nám být fyzicky, intelektuálně i duchovně propojenými s globální realitou,” tvrdí umělkyně, jejíž instalace v roce 2010 prošla mnoha galerijními sály v Americe.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s