Není všechno zlato, co se třpytí. Ulici ovšem zkrášlí nepochybně

Pamatujete si na galantní projevy ulicí v Leedsu? Anebo houpačky, zpříjemňující čekání venku? Dnes vám přináším zpoza Velké louže poněkud odlišný nápad, jak zkrášlit veřejné prostory. Umělkyně, která si říká A Common Name, se totiž ulice v Kalifornii rozhodla ozdobit něčím, co přitáhne pozornost, zahraje na naše ‘stračí’ city a je elegantní a diskrétní zároveň.

A Common Name: Urban Geodes, 2012. Geode č. 3. Zdroj: acommonname.com
Paige Smith, foto Lauren Ward.
Zdroj: FB stránka

Uplynulý rok autorka, sedm let kovaná praxí v grafickém designu, podle svých slov strávila prací na street art projektu, pojmenovaném Urban Geodes. Místo, aby použila běžné techniky, vyžadující plošnou platformu, použila ji ve všech třech rozměrech. Z lesklého zlatého papíru vyrábí ‘sochy’, napodobující vzezření krystalů, a to v různých barvách a velikostech, aby se daly vsadit do děr ve zdění či do trubek, které běžně míjíme ve městě.

“Společný rys těchto městských i přírodních ‘geodů’ je to, že se v obou případech objevují jako vzácnost. Můžete se přímo vydat je hledat, ale pravděpodobnější je, že na ně spíš narazíte náhodou, během dobrodružství či běžného kontaktu s vnějším prostředím,” tvrdí umělkyně, v civilu známá jako Paige Smith.
Geode č. 8. Zdroj: acommonname.com
“Zvláště si užívám skutečnost, že si jich mnoho lidí nevšimne, zatímco někteří vnímavější jedinci ano, a pak také, že tady [geody] nebudou věčně, že je počasí promění tak přirozeně, jako by se tomu stalo v přírodě. Zatím jsem jich vyrobila dvacet; některé někdo asi vyhodil nebo si je vzal, a jeden se rozpadl kvůli dešti.”
Geode č. 10

 

Geode č. 11

 

Geode č. 20
A Common Name na svých stránkách nabádá, aby si lidé její výtvory užili a ke zjištění polohy zbývajících použili klidně mapu, umístěnou rovněž na jejím webu. Zároveň pracuje s různými lidmi na tom, aby se Urban Geodes rozšířily do jejich vlastních měst.
Geode č. 9

 

Geode č. 5
All photos are by A Common Name.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s