Časová osa: 1904

Protože mám za sebou čerstvě zkoušku z umění první poloviny dvacátého století a trauma z milionu obrazů na zapamatování je stále čerstvé (haha), rozhodla jsem se pro tentokrát zabrousit do svých vlastních “sbírek”, které jsem si v rámci učení na zkoušku sestavovala.
Co se v tomto roce na umělecké scéně událo? Picasso ukončuje své Modré období a začíná v malbě využívat spíše teplé odstíny růžové, oranžové a hnědé, díky čemuž si pak dva roky jeho tvorby (1904 – 1906) vyslouží označení Růžové období. Jeho pozdější kubistický “protějšek” Georges Braque končí své studium na pařížské Académie Humbert, kde se seznámil s Francisem Picabia nebo malířkou a tiskařkou Marií Laurencin, která byla považována za múzu Guillaume Apollinairea. Zdá se však, že kromě toho byl rok 1904 na umělecké půdě klidným. Počkejme si tedy na roky, které teprve přijdou.


POSTIMPRESIONISMUS Pablo Picasso: La Celestina. Olej na plátně, Musée National Picasso v Paříži, Francie.

La Celestina je důležitou postavou ve španělské literatuře. Jde o stejnojmennou novelu/divadelní hru od Fernanda de Rojas, poprvé vydanou roku 1499, která vypráví tragický příběh lásky dvou sloužících, Calista a Melibey, kteří se připletou do cesty staré kuplířce Celestině.

Zdroj: artpedia.tumblr.com

SYMBOLISMUS Jan Preisler: Černé jezero. Olej na plátně, Národní galerie v Praze, Česká republika.

Jan Preisler je považován za jednoho ze zakladatelů českého moderního umění a přezdívalo se mu “malíř jara” pro jeho technicky precizní, poetické a mystické obrazy. Pláten s tematikou Černého jezera namaloval několik, často je tento motiv vykládán jako symbol nevědomí.

Zdroj: rodon.cz

FAUVISMUS Henri Matisse: Přepych, klid a rozkoš. Olej na plátně, Centre George Pompidou v Paříži.

Jedno z nejdůležitějších děl Henriho Matisse, které, ač vykazuje znaky pointilismu, stalo se jakýmsi předvojem nastupující fauvistické techniky v malbě. Zakoupil jej jiný významný umělec té doby, Paul Signac.

Zdroj: aidart.fr

PRAVOSLAVNÁ IKONA Pavel Fedorovič Štronda: Theotokos Port Arthuru (Panna Bohorodička). Existuje několik verzí Theotokos, bohužel u žádné jsem nemohla najít, kde se v současnosti nalézá.

Zdroj: wikipedia.org

POSTIMPRESIONISMUS / KUBISMUS Paul Cézanne: Hora Sainte-Victoire. Olej na plátně, Muzeum umění ve Philadelphii, Pennsylvánie, USA.

Rovněž důležité dílo pro pozdější zrození kubismu. Paul Cézanne namaloval několik obrazů, zachycujících půvab provensálské Mont Sainte-Victoire. V těchto pozdějších z počátku dvacátého století lze zaznamenat geometrický rozklad motivu a použití rozdílných barev pro vyjádření změny hloubky zachycovaného. Pablo Picasso jimi byl velmi fascinován.
Zdroj: ibiblio.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s