Kavárna Elektra. Palác jen pro vyvolené

Je tomu již zhruba čtvrt roku ode dne, kdy se s velkou slávou znovu otevřela ostravská kavárenská chlouba Elektra. Na desáté Pecha Kucha projekt její renovace prezentoval jeho autor, brněnský architekt Petr Hrůša, a protože to byla prezentace věru zajímavá, rozhodla jsem se do kavárny vypravit a ověřit vše na vlastní oči.

Kavárna Elektra. Vlastníkem fotografie je J&T Banka. Zdroj:  jtbank.cz.
Kavárna má svou historii. Palác, v němž se nachází, byl postaven nejdříve pod jménem Hornický dům v letech 1924 až 1926. Na tomto rušném místě se scházely osobnosti té doby, mohli jste v Elektře potkat Jiřího Voskovce, Jana Wericha či Oldřicha Nového.
V devadesátých letech minulého století se Elektra, která přečkala světové války a změny společenské a politické situace, dočkala rekonstrukce a fungovala do roku 2001. Ten je v její historii zlomový, neboť změnila majitele, jenž kvůli údajné prodělečnosti místa chtěl Elektru přestavět na autosalon. Nápad samozřejmě zvedl ze židle památkáře a znalce a zamítl jej i magistrát. Prostory však následně dostali do rukou lidé, kteří je nešetrně začali přeměňovat na mexickou restauraci, a to nelegálně – povolení od stavebního úřadu dostali až r. 2005, téměř dva roky poté, co Comedor Mexicano začal fungovat. Restaurace se setkala s odmítavými reakcemi odborníků i veřejnosti. Její majitelé nakonec na přelomu let 2011 a 12 prostory Elektry opustili a ke slovu se dostal nový majitel, J&T Banka, jež rekonstrukcí kavárny pověřila Petra Hrůšu.

“Investoři řekli, že to máme zútulnit… tak jsme tam dali nějakou zeleninu.” Petr Hrůša o Kavárně Elektra na Pecha Kucha Night Ostrava #10

A jak Elektra vypadá nyní? Architekt si dal u navrhování záležet na tom, aby podtrhl její prvorepublikovou noblesu, ale zároveň ji směřoval do moderní současnosti. V interiéru převládá bílá a jiné světlé barvy (krémová, stříbřitě šedá, …), doplněné o cihlovou červenou a hnědou. Na materiálech investoři nešetřili – najdete tam několik druhů dřevin, pravý mramor, milánský designový nábytek, a zvláště mě zaujaly dva prvky – op-artově inspirovaný prostor za barem a skvostný pětadvacetimetrový reliéf na stropě, zlacený čtyřiadvaceti karátovým zlatem, který luxus prostorů značně umocňuje. Okna jsou obrovská a propouští dovnitř spoustu světla. Kavárna má dvě patra, spodní je otevřeno pro veřejnost a horní je určeno pouze pracovníkům a klientům banky.
Pohled zvenčí. Zdroj: jtbankacafe.cz
Elektra je nejen uměleckým dílem sama o sobě, uvnitř se dokonce umění i vystavuje. Díky spolupráci J&T Banky s o pár metrů vzdálenější Galerií výtvarného umění je interiér vyzdoben dvaceti uměleckými díly z depozitáře galerie. Ta se budou co půl roku obměňovat, a hosté se tak budou moci pokochat například Emilem Fillou, oblíbeným autorem tuzemských investorů, Ottem Guttfreundem, Václavem Špálou nebo Františkem Tichým. Na celou rekonstrukci dohlíželo město a památkáři.
Pohled do druhého patra. Zdroj: novinky.cz
A jaká kavárna je z pohledu “obyčejného” návštěvníka? Tak především, atmosféru noblesy a luxusu se tvůrcům podařilo vytvořit opravdu dobře. Elektra působí jako sídlo nějakého pohádkově bohatého bankéře či obchodníka, který má navíc výborný estetický vkus a umí dobře investovat do umění. 
To ovšem samozřejmě vede i k jistému “elitářství”. Okna a zdi jsou dobře odhlučněné, takže propouští dovnitř jen minimum venkovního chaosu a ruchu, strop vysoký a zvuky se v tak velkých prostorách ztrácí. Jazzová klavírní hudba, která hrála v kavárně počas mé návštěvy, zněla téměř na podprahové úrovni.  Vše tam bylo nenásilné a tlumené. Připadala jsem si jako v nějaké nedobytné pevnosti, úplně jiném světě, v němž se pohybuje jen pár vyvolených, přičemž tento svět má své brány – tvořené z vysokých cen.
Díky velkým oknům a převládající bílé barvě působí interiér velmi svěže a prosvětleně.

Ano, pokud budete chtít obdivovat dílo Petra Hrůši na vlastní oči, rozhodně nečekejte žádné “lidové” ceny místních pochutin. Nebyla jsem tak naivní, abych je očekávala, nicméně platit dvakrát více (tj. 50 Kč, které jsou minimální cenou v nabídce Elektry), než v jiných seriózních podnicích za mattonku, colu nebo čaj z pytlíku mi přijde poněkud přemrštěné  – navíc vzhledem k tomu, že Ostrava není žádné extra turistické středisko. Nicméně jestliže se podnik prezentuje jako takto exkluzivní, očekávám, že kromě vzhledu a nabídky bude disponovat i výbornou obsluhou. Což se bohužel nedalo říci, protože nás obsluha dost ignorovala a na přeplněný podnik by se opravdu vymlouvat nemohla.
V podstatě si platíte za designový, architektonický a výtvarný, resp. sochařský zážitek, který, jak už jsem řekla několikrát, je vskutku kvalitní. Těžko předvídat, zda Elektru uživí těch málo Ostravanů, kteří si její ceny mohou dovolit. Projekt její renovace však samozřejmě vnímám jako chvályhodný.
Návrh kavárny, který se tolik neliší od její realizace, si můžete projít na virtuální prohlídce J&T Banky.

2 thoughts on “Kavárna Elektra. Palác jen pro vyvolené

  1. Ahoj. Nechceš si tu dát někam tlačítka pro sdílení na FB? Znám lidi, které taková témata zajímají a i pro mě je to jednodušší pro orientaci, když zpětně chci něco doporučit a nemůžu si vzpomenout 🙂 D.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s