Inspirace: William Morris

William Morris proslul jako návrhář textilních vzorů a potisků z hnutí Arts and Crafts (dosl. překlad Umění a řemesla), které se mezinárodně rozvíjelo na konci devatenáctého století. 

William Morris: Windrush, 1881-3. Zdroj: thetextileblog.blogspot.com

Přátelil se s prerafaelity, přičemž s jedním z nich, rovněž velmi známým Dante Gabrielem Rossettim a umělcem Edwardem Burnem Jonesem založil návrhářskou společnost. Arts and Crafts mělo největší vliv na bristkých ostrovech a prosazovalo návrat k tradičnímu řemeslnictví, které používá jednoduché formy a středověké, romantické či folklorní motivy. Umělci, tvořící v rámci tohoto hnutí, se svou tvorbou striktně vymezovali proti industrialismu a vše zpočátku vyráběli ručně. Pozorujeme-li i jen několik děl, spadajících do hnutí Arts and Crafts, nepřekvapí nás, že se stalo předchůdcem secese.
Cray, 1885. Látka na nábytek. Zdroj: poulwebb.blogspot.com
Morris tvrdil, že umění má být krásné a užitečné, má se stát součástí života a proniknout až do nejnižších vrstev. Jeho názory ovlivnily i školství – byla zavedena estetické výchova ve školách.
Tulipán a vrba, 1873. Zdroj: en.wikipedia.org

Obrázek úplně nahoře je původní návrh Williama Morrise, který použila a upravila pro své účely společnost Paperblanks. Ano, i já jsem podlehla tomu lesku, barvám drahokamů a nádherným vzorům a dala za jejich zápisník právě se vzorem Windrush nekřesťanské peníze. Budu ovšem genderově stereotypní (mí FSSoví mi rozumějí): jsem žena a tudíž straka!

Paperblanks na instagramu. Zdroj: instagram.com/p/Snwk3RFJuf/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s