Výstavy v roce 2013? Uvidíte Ernsta, Warhola nebo Švankmajera

Praha – Brno – Ostrava – Olomouc – Roudnice nad Labem – České Budějovice – Drážďany – Vídeň

Silvestrovská kocovina již dávno pominula a všichni se opět nacházíme v plném proudu edukačního či pracovního procesu. Aby bylo se na co těšit a čím zaplnit vaše zbrusu nové, krásné diáře, které jste dostali od Ježíška, připravila jsem vám stručné ochutnání, jak to bude ve výtvarné sféře vypadat letos. Sbalte ruksaky a řízky, je totiž o co stát.

OLOMOUC

Zdroj: olmuart.cz

Od Tiziana po Warhola

(25. 10. 2012 – 31. 3. 2013)
Od konce října tam právě probíhá zajímavě nazvaná výstava Od Tiziana po Warhola, která “je pokusem o rekapitulaci toho nejpodstatnějšího, co se na Olomoucku (ale rovněž na Kroměřížsku) odehrávalo z hlediska sbírání a vystavování výtvarného umění a uměleckého mecenátu.” Vystavuje se v pěti prostorech dvou budov – Arcidiecézního muzea a Muzea moderního umění. Již název výstavy signalizuje, že nepůjde nejspíš jen tak o nějakého drobečka, a to jak z hlediska časového období, tak množství exponátů.

PRAHA

Cesta k Amorfě. Zdroj: vystavyvpraze.cz
Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899-1913
(30.11.2012 – 03.03.2013)
Jaká byla cesta jednoho z našich nejznámějších malířů k nefigurativní tvorbě? Na to se snaží odpovědět výstava v Salmovském paláci, na níž uvidíte pouze Kupkova dokončená díla, která sám vystavoval na různých Salonech. Národní galerie vlastní několik Kupkových děl, a tak, pokud vás tento malíř, jehož Modrá se minulý rok vydražila za rekordních 55 milionů korun, zajímá, rozhodně neváhejte.
Slovanská epopej

(10.05. 2012 – 30.09. 2013)

Kdo by toto vrcholné dílo Alfonse Muchy neznal? Ve dvaceti velkoformátových obrazech se autor snažil shrnout dějiny Čechů a jiných slovanských národů. Po vleklých sporech se ve dvoraně Veletržního paláce můžete podívat na všech dvacet pláten až do letošního září.
Více informací | Národní galerie v Praze (Veletržní palác)
Tip: 2., 3. února, 18. května a 8. června má Národní galerie do všech svých budov vstup zdarma.

Jan Švankmajer / Možnosti dialogu. Mezi filmem a volnou tvorbou
(26. 10. 2012 – 3. 2. 2013)

Stejně jako Kupku nebo Muchu není třeba Švankmajera představovat. Pokud jste zhlédli jakýkoliv jeho snímek, pak jistě víte, že je jeho tvorba neoddělitelně spjata také s výtvarným projevem, jehož specifičnost a smyslovost výrazně podtrhuje surrealistický ráz Švankmajerových filmů.
Zdroj: dox.cz
AMOR PSÝCHÉ AKCE – VÍDEŇ. Ženský element ve vídeňském akcionismu. Sbírka Hummel
(19. 10. 2012 – 28. 1. 2013)
Šedesátá léta minulého století byla, jak se říká, divočina, a to i v umění. Směr zvaný vídeňský akcionismus bojoval v té době o svobodu individua a údajně výrazně přispěl k větší mezilidské a sexuální toleranci.
Ve výstavě, jejíž exponáty pocházejí ze sbírky vídeňského galeristy Julia Hummela, uvidíte tvorbu čtyř hlavních zástupců akcionismu a také, jak už název indikuje, se výstava zaměří na podíl v historii tolikrát opomíjené ženské tvorby. Vstup pouze od osmnácti let.

BRNO

Element F. Fotografie a umění ve druhé polovině 20.st.
(7.12.2012 – 3.3.2013)Zajímavou výstavu v přízemí Pražákova paláce pořádá Moravská galerie. Element F je členěn na několik sekcí podle tematiky fotografií a uzavírá trojdílný seriál výstav, zaměřených na existenci fotografické sbírky MG. Výstavu už jsem navštívila a můžu doporučit. Pokud ji navštívíte, zkuste se podívat ke stropu – něco se tam skrývá.
Více informací | Moravská galerie v Brně

Tip: Moravská galerie pořádá spoustu doprovodných programů k výstavám. Jestliže se počítáte mezi nadšence fotografování, navštivte různé výklady či workshopy k Elementu F. (Sloupec Aktuální akce vpravo u informací k výstavě.)

Zdroj: artalk.cz

Po stopách moderny. Tiché revoluce uvnitř ornamentu. Experimenty dekorativního umění 1880 – 1930
(30.11.2012 – 24.3.2013)Další, co můžu doporučit, je rozhodně expozice, zaměřená na dekorativní umění v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Každý máme slabost pro opakující se vzory, ať už jsou jakéhokoliv druhu (a kdo tvrdí, že nemá, ten lže). Na své si přijdou milovníci secesních křivek, botanických nebo zvířecích motivů, ale i příznivci přísné geometrie nebo optiky. Pokud se toužíte dozvědět víc, počkejte si na recenzi anebo navštivte odkaz níže.
Více informací | Moravská galerie v Brně

OSTRAVA


Jan Zrzavý: Božská hra
(12. 12. 12 – 10. 3. 13)
Ostravská galerie momentálně oplývá velmi kvalitní monografickou výstavou, o níž jsem vás již informovala v této zprávě a také této recenzi.

ROUDNICE NAD LABEM


Zdroj: galerieroudnice.cz

Rýsovaný svět / Konstruktivní tendence šedesátých let

(11. 4. – 2. 6. 2013)
Racionální kompozice přesných geometrických tvarů reagovaly na tradiční figuru a emotivní vypětí v umění minulého století. Termínem Nová citlivost se označují konstruktivní tendence kolem roku 1968 u nás, přičemž uměleckou platformu tvořila skupina Křižovatka a autoři kolem ní. Právě toto téma se bude snažit zmapovat dubnová výstava v Roudnici nad Labem.

Esther Stocker / Prostor bez hranic (Unlimited Space)

(3. 10. – 1. 12. 2013)
Na tom samém místě budete mít o pár měsíců později možnost si rozšířit umělecké obzory, co se týče svěžích nových jmen. Italská umělkyně Esther Stocker se proslavila svými site-specific instalacemi, které místy využívají optické iluze a originálně člení architektonický prostor, v němž se nacházejí. “Projekt je zamýšlen jako dialog autorčiných originálních postupů s kvalitami jedinečného interiéru zaklenuté barokní jízdárny.”
Více informací | Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

ČESKÉ BUDĚJOVICE


Petr Nikl / Tváře

(1. 2. – 24. 3. 2013)
Petra Nikla už možná znáte z této recenze. V jihočeské galerii představí průřez svou tvorbou za uplynulých deset let, přičemž stěžejním tématem výstavy budou lidské tváře a jejich portréty. Ve Wortnerově domě se tak setkáte s celou řadou lidí, u nichž by vás nenapadlo, že takoví lidé vůbec existují – ať už budou viset na zdi nebo korzovat galerií s vámi.
Více informací | Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou (tato výstava probíhá ve Wortnerově domě  v ČB)
Zdroj: skd.museum

DRÁŽĎANY

divided | undivided – Art in Germany 1945 to 2010

(7. 2. – 25. 8. 2013)
Kdo to máte blízko k našim německým sousedům, neváhejte a zajeďte si na návštěvu do města, kde například roku 1905 vznikla významná expresionistická skupina Die Brücke. Galerie Neue Meister (Galerie nových mistrů) pořádá výstavu, jejímž tématem je tvorba v oddělených částech Německa od konce druhé světové války až po současnost. Základ rozsáhlé expozice tvoří vlastní sbírky galerie.
Více informacíStaatliche Kunstsammlungen Dresden (Státní umělecké sbírky Drážďany)

VÍDEŇ

Zdroj: albertina.at

Max Ernst
(23. 1. – 5. 5. 2013)
O surrealistovi Maxi Ernstovi bude zanedlouho i na Avante guardia! řeč v rámci surrealistického seriálu. První retrospektiva tohoto věhlasného umělce začíná již koncem ledna. Specifická imaginativnost a drásající realismus, v nichž se odráží Freudovy teorie, mohou za to, že si Max Ernst vydobyl na poli světového umění své pevné, neměnné místo.
Více informací | Albertina

Rubens. Zdroj:
albertina.at

Bosch Brueghel Rubens Rembrandt
(14. 3. 2013 – 30. 6. 2013)

Výstava grafických listů starých holandských mistrů nastiňuje bohatost albertinské sbírky a nabízí ke zhlédnutí taková jména jako byli Hieronymus Bosch, Peter Paul Rubens nebo Anton van Dyck.
Gottfried Helnwein
(25. 5. 2013 – 25. 8. 2013)Silné povahy, nyní něco pro vás. Vídeňský umělec, nyní žijící v Irsku a Los Angeles, bude mít v Albertině svou největší retrospektivu v německy mluvící oblasti. Proslul svými velmi expresivními obrazy dětí a zraněných či týraných lidí, které brojí proti tabu dnešní společnosti.
Více informací

Zdroj: albertina.at

Matisse and Fauvism
(20. 9. 2013 – 12. 1. 2014)

Podzim a babí léto, to si žádá i v galerii pestré barvy. A kdo jiný si s nimi umí hrát tak jako fauvisté? Vídeňská galerie připravuje výstavu zhruba 140 děl, jejichž autory jsou například André Derain, Kees van Dongen nebo “předák” fauvistického hnutí Henri Matisse. Předtím, než se  vrhnete do víru barev, si nejdříve zopakujte principy tvorby těchto umělců, jimž se svého času přezdívalo “divoké šelmy.”
Chiaroscuro Woodcuts of the Sixteenth Century
(29. 11. 2013 – 2. 2. 2014)Precizní dřevořezby ze šestnáctého století jsou plánovány k vystavení na konci letošního roku. Technika byla vynalezena v Německu Lucasem Cranachem a Hansem Burgkmairem, odkud se brzy rozšířila do zbytku Evropy. Pokud obdivujete detailní práci a náročnou techniku renesančních mistrů, nezapomeňte si zapsat datum 29. listopadu.
Více informací

Vybrali byste si z výstav výše? Která vás láká nejvíc? Víte naopak o nějaké, o níž by se mělo dozvědět více lidí a já ji zde neuvedla? Pište!

2 thoughts on “Výstavy v roce 2013? Uvidíte Ernsta, Warhola nebo Švankmajera

  1. byla jsem na Švankmajerovi a super!!! a chystám se na tu Olomouckou od Tiziana… a na Zrzavého a novou rudolfinskou 😉

    Like

  2. výborně, tam se zrovna s kamarádkou v únoru chystáme 🙂 na Zrzavého si určitě zajdi (nepřestávám to doporučovat, stojí to prostě za to) 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s