Dvojčata na rodinných fotografiích? Kdepak, úplně cizí lidé!

Mít dvojče – to je sen snad každého dítěte. Mít bratra nebo sestru, které bychom mohli v případě potřeby posílat do školy nebo s nimi tahat za nos kohokoliv, kdo se namane, jó, to by byl život. Jak byste však reagovali, kdybyste se dozvěděli, že dvojče vlastně máte a vaši rodiče vám nic nezatajili, neboť vůbec nepatří do vaší rodiny? A jak by vypadalo, kdybyste se setkali tváří v tvář a nechali se vyfotit? Fotograf François Brunelle na tuto otázku odpovídá – v kolekci fotek, nazvané Nejsem dvojník!.

Francois Brunelle: I’m not a look-alike! Nathaniel (příjmení neznámé) a Edward Toledo,
vyfocení roku 2003 v Montréalu. Zdroj: dailymail.co.uk

V kolekci naleznete zvěčněné lidi jak ze Severní Ameriky, tak z Evropy, kteří i přes svou neuvěřitelnou podobnost nejsou nijak pokrevně spříznění. Autor kolekce, jemuž tento fenomén na jeho cestách neunikl, je podle svých slov fascinován vlastnostmi lidské tváře již od svých osmnácti let, kdy stál teprve na počátku své  umělecké kariéry.
“Své první modely jsem nacházet nemusel, byli to lidé, které jsem znal a věděl o nich, že jsou si opravdu podobní,” řekl britskému deníku Daily Mail. “Jakmile o fotkách informovala média, začali se mi zájemci ozývat sami.”
Yves Megert (vlevo) a Rémi Bacon v Ženevě v r. 2001.

 

Marie Chantal a Nancy Paul v Montréalu, 2004.
Je opravdu těžké uvěřit, že vyfocené dvojice nepochází z jedné a té samé rodiny. Brunelle je záměrně zachytil černobíle, na fotografiích, které působí jako z rodinného archivu. Co udivuje ještě víc je skutečnost, že se v některých případech “dvojčata” dokonce tváří stejně.
Sarah Fournier a Alan Madill v Torontu, 2005.

 

“Fotografie mi umožňují podrobněji prozkoumat nově vzniklý vztah mezi těmito lidmi,” dodal ke své práci kanadský umělec, “a to, jak vlastně přistupují k překvapivému faktu, že vypadají téměř identicky.”
François Brunelle svůj projekt v současnosti rozvíjí dále a vyzývá dvojice, které by se chtěly zúčastnit, aby jej kontaktovaly, než focení kolekce příští rok ukončí. Více informací naleznete na jeho osobních stránkách.
Marcel Stepanoff a Ludovic Maillard v Paříži, 2005.

 

Rémy Girard a Gabriel Guibert, 2003

 

Edith Prefontaine a Stephanie Tremblay v Montréalu, 2001.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s