Z okénka do okénka aneb napříč českým komiksem v brněnském Domě umění

Dům umění města Brna hostí až do začátku ledna výstavu poněkud jiného rázu, než na jakou je návštěvník galerie moderního a současného umění zvyklý. Signály z neznáma, jak se výstava nazývá, vás vezmou na dobrodružnou cestu po devíti desetiletích tuzemské komiksové tvorby, od prvorepublikových politických stripů až po současné filmové a divadelní adaptace kultovních sérií.

Pozvánka k výstavě. Zdroj: komiksarium.cz

Vzhledem k tomu, že se rozhodně neřadím k odborníkům na kreslené příběhy, vnímejte následující řádky jako velmi laický pohled na věc než jako (jakž takž, protože nejsem odborník ani na nic jiného) zasvěcenou recenzi výstavy.

Signály z neznáma už na první pohled působí obsáhle a promyšleně, přičemž hýří barvami a bublinami s řečí, na něž budete narážet téměř všude. Místnosti zdobí velké lepenkové panely s hrdiny toho daného oddílu výstavy, která je tematicky členěná, a v lepenkových vitrínách si můžete prohlížet archivní výtisky různých časopisů a sérií.
Pohled do výstavy. Foto: Michaela Dvořáková. Zdroj: art.ihned.cz
A obsáhlá tedy expozice je. Pokud si budete chtít prohlédnout všechno pečlivě a beze spěchu, raději si na ni vyšetřete dost času. Poněvadž se v komiksu vyskytuje text, bude vás to automaticky nutit ho číst. Přičtěte k tomu popisky, osvětlující historii nebo význam, listování ukázkami a prohlížení si výtvarné stránky a z galerie nevyjdete dřív, než za dvě hodiny. Za tu dobu však nemusíte mít strach, že byste odešli neobohaceni. Díky přehlednosti a srozumitelnosti doprovodných textů své mezery ve vzdělání snadno doplníte. Ilustrují je různé časové “osy” pro lepší přehled v historii a opravdu typické ukázky komiksů, u kterých se navíc lze dobře pobavit.
Jako největší klad Signálů vnímán právě celkový humor, kterým výstava oplývá. Ten přirozeně nejvíce plyne z exponátů samotných. Tvůrci se však snažili tento vtip posílit i způsobem jejich prezentace, což se domnívám, že se jim docela podařilo. (“Damned boys, někdo haraší na střeše…”) Humorné vyznění je dominantní, výstava však zcela jistě zahraje nejednomu návštěvníkovi i na nostalgickou notu. 
Zdroj: artalk.cz
Atraktivní téma, které je dle mého názoru stále většině lidem neznámé (znáte někoho, kdo se skutečně vyzná v celé historii českého komiksu?) a které je přístupné i dětem má velký potenciál nalákat mnoho návštěvníků, kteří spíše než za estetickou potravou pro duši budou mířit za trochou nostalgie a rozšiřování svých kulturních obzorů. Já osobně vnímám snahy kurátorů představit široké veřejnosti část naší literatury tak, jak ji neznáme, pozitivně, a můžu říct, že to vstupné za to opravdu stojí.

Signály z neznáma. Český komiks 1922 – 2012 

26. 9. 2012 – 6. 1. 2013 (vernisáž 25. 9.)
Dům umění města Brno
Kurátoři: Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek
Otevírací doba: st – ne 10 – 18h
Vstupné: 100/50 Kč

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s