Rozsáhlá výstava Jana Zrzavého v Ostravě ukáže nový pohled na život a dílo malíře

(Ostrava) Po Černých sluncích/Odvrácené straně modernity 1927 – 1945 chystá ostravská Galerie výtvarného umění další celogalerijní expozici, tentokrát ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Božská hra Jana Zrzavého nabídne nejen pohled na umělcovu výtvarnou tvorbu, ale multimediální cestou přiblíží návštěvníkům také jeho osobnost a život. 

Oficiální banner k výstavě. Zdroj: gvuo.cz

Expozice, kterou zahájí vernisáž 11. 12. v 17 hodin, potrvá až do 10. 3. příštího roku. Doplní ji fotografie Jana Zrzavého, vytvořené předními českými fotografy, audio záznam jeho projevu či dobový dokument. „Dílo Jana Zrzavého je v českém výtvarném umění poměrně dobře známo. Snahu GVUO uspořádat výstavu pod vedením kurátorů – znalců chápu jako pozitivní snahu představit klasika českého výtvarného umění divákům na severu Moravy (ne všechny velké retrospektivní výstavy se musí konat v Praze či Brně). Navíc se podle popisu projektu nejedná pouze o ‘vystavení’ obrazů, ale pracuje se s akcentem Zrzavého k „černému“ městu,” řekl Mgr. Ing. Martin Beníček, kurátor plastiky v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. 
Na přípravě Božské hry se podílejí čtyři kurátoři: Karel Srp, Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda a Zuzana Novotná. K dispozici mají zhruba 250 exponátů, které zapůjčí přes 30 veřejných i soukromých vlastníků. „Výstava je postavená jinak než Černá slunce, proto se v tuto chvíli těžko odhaduje, jak bude veřejnost reagovat,“ sdělila mluvčí GVUO Mgr. Jana Šrubařová. „Očekáváme nicméně kolem dvacet tisíc návštěv.“ Galerie se bude snažit oslovit co největší počet lidí, expozici doprovodí vzdělávací programy pro školy i veřejnost, komentované prohlídky nebo přednášky. Návštěvník galerie, pan Josef Gelnar, na to reagoval: „Komentované prohlídky by mohly být pořádány častěji, neboť osvětlí téma výstavy i laikům, jako jsem já. Na výstavu Jana Zrzavého jsem zvědav, nepamatuji si, že by galerie věnovala nějakému umělci všechny své prostory.“
_________________________________________________________________________

Rešerše & pozadí zprávy

Tahle zpráva vznikla jako součást seminární práce do Úvodu do žurnalistiky. Mimo jiné jsme měli aplikovat teoretická pravidla psaní určitého zpravodajského žánru na nějaké aktuální téma tak, aby bylo následný útvar možné publikovat v námi vybraném médiu.
Zprávu jsem pro účely blogu poupravila a aktualizovala o nové informace (které v době odevzdání ještě nebyly k dispozici). Závazný rozsah činil 20 řádků a já ji chtěla publikovat na art.ihned.cz (kulturní rubrice iHNed.cz). Výběr tématu snad zdůvodňovat nemusím – pravidelní čtenáři už mě na to znají dost dobře. Sami posuďte, jestli bych s touto podobou zprávy v cílovém médiu obstála.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s