Terapie na chodníku. Bezplatný způsob, jak ulevit duši

Chodíte hodně pěšky? O čem přitom uvažujete? Napadají vás přízemní, každodenní starosti anebo spíš přemýšlíte o existenciálních záležitostech, nevyřčených problémech a komplikovaných vztazích?
A co kdybyste si tak během svých procházek popovídali s MUDr. Chodníkem? Cítili byste se lépe?

Candy Chang: Chodníková psychiatrie (Sidewalk Psychiatry), 2008. Zdroj: candychang.com/sidewalk-psychiatry/

Když míjíte lidi venku na ulici, často je naleznete zabrané v hlubokých myšlenkách kdesi mimo náš svět. Možná jste se takto setkali i s Candy Chang, taiwanskou umělkyni, jež vyrostla a žije ve Spojených státech. Candy, která si ve své tvorbě klade za cíl udělat městské prostředí ‘přemýšlivějším’, se prochází venku často a ráda, protože jí to prý pomáhá zrelaxovat, zrekapitulovat si v klidu, co se jí ten den přihodilo a eventuálně se s tím i nějak poprat.

“Ví, jak se cítíš?” ptá se starostlivě doktor Chodník.
“Rutinní výlet může podnítit člověka k zamyšlení se nad vším, od životních cílů po rozhovor u včerejší večeře,” píše na svých stránkách.
Chodníková psychiatrie, jak se její projekt z roku 2008 nazývá, má povzbudit proces sebereflexe procházejícího tím, že jej konfrontuje s jednoduchými, nicméně kritickými otázkami, které autorka umístila s pomocí šablon a kříd ve spreji na newyorské chodníky.

Tak proč to děláš?
“Nyní své každodenní přemítání o všem a o ničem a emocionální problémy můžete rozvíjet a současně léčit přímo na cestě,” vysvětluje Candy, “a co je na tom nejlepší ze všeho – nic vás to nebude stát!”
Ačkoliv si nejspíš nikdo z nás nemyslí, že pár slov na asfaltu vyléčí například vážné psychické problémy, řekla bych, že občasné duševní hygieně pohled na podobně ozdobený chodník rozhodně ani neuškodí.

Otázka na závěr našeho sezení. Myslíš, že to dopadlo dobře?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s