Pořádek je pro idioty, inteligent zvládá i chaos. Švýcarský umělec ve svých fotografiích reorganizuje náš chaotický svět

OBRAZEM Umění uklízet (The Art of Clean-Up) se trefně nazývá série fotografií v knize švýcarského komika a kabaretního umělce Ursus Wehrli. Zabývá se tématem rozkládání a složení něčeho znovu dohromady. Autor v něm demonstruje svou slabost pro uklízení a přehledné uspořádávání objektů. Zatímco v Umění uklízet znovu uspořádává věci, s nimiž se každý den setkáváme, jako například písmenkovou polévku nebo parkoviště, ve své předcházející knize Úklid umění (Tidying Up Art) si vzal na paškál chaotické moderní umění takových jmen, jako Jackson Pollock, Vincent van Gogh nebo Paul Klee. 

Rozbalte článek pro více vtipných obrázků a neméně vtipné video, kde si Wehrli tropí žerty jak z klasik moderního umění, tak své švýcarské lásky pro všechno přesné a uspořádané.

Ursus Wehrli: The Art Of Clean Up, 2011. Zdroj: designboom.com

Prvotní nápad k němu přišel poté, co si všiml preciznosti hotelové služby. Ta každý den proměňovala jeho pokoj plný rozházených věcí bez ladu a skladu téměř do Mekky pořádku, a někdy to stihla i několikrát za den. Při té příležitosti si vzpomněl na van Goghův obraz jeho ložnice a začal uvažovat, jak by asi vypadal, jakmile by se do něj dostala hotelová služba.
Vincent van Gogh: Ložnice v Arles, 1888. Zdroj: flickr.com/photos/54380798@N05/
A takhle by podle Wehrliho van Goghovi nejspíš uklidila hotelová služba…
Od té byl už jen krůček k uvažování nad ostatními malířskými díly a posléze k samostatné knize. Wehrli pak s projektem pokračoval, jen se zaměřil na předměty, které potkáváme častěji než umělecká díla nevyčíslitelné ceny.

Ursus Wehrli: The Art of Clean Up. Zdroj: boredpanda.com

Zdroj: zillamag.com
Zdroj: fubiz.net

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s