Je to oděv anebo architektura? Výstava Taller v Ostravě nabízí spojení několika uměleckých oborů naráz

V Galerii výtvarného umění si můžete do 21. října prohlédnout pozoruhodný projekt návrhářky a architektky Maryly Sobek, který v sobě spojuje prvky módy i architektury. Odvrací se tak od tradičních způsobů módního návrhářství.

Jeden z mnoha způsobů, jak lze originální oděvy od kanadské návrhářky/architektky nosit. Zdroj: artalk.cz

Podle Sobek je způsob, jakým se tvoří oblečení v západním módním průmyslu, již vytěžený, a rozhodla se proto hledat zdroje inspirace, jež by jí mohly pomoci směřovat návrhářskou práci novým směrem. Našla je osobně v primitivních obydlích afrických Dogonů, kteří žijí ve státě Mali. Výstava zachycuje její cestu k tomu, aby z fotek lidských příbytků vytvořila originální oděv.

Jasné ready-to-wear. Maryla Sobek: Taller. Zdroj: archistrona.pl
Sobek nejdřív domy vyfotografovala, a později překreslila a přepočítala na vlastní návrh oblečení. Zakomponovala do něj i některé jiné vlastnosti, než je půdorys a pohledy ze všech světových stran. Ve zdobení šatů tak rozpoznáte například reliéf střechy z rákosí. Na jednotlivých skicách a fotografiích můžete sledovat, jak každý kus oblečení, který se rozhodně nepodobá běžnému obsahu šatníku obyčejného smrtelníka, vznikal.
Šaty, dá-li se to tak nazývat, opravdu připomínají spíše architekturu, jsou jakýmisi rourami nebo obaly, které lze nosit rozličnými způsoby, také zachycenými na doprovodných fotografiích. Maryla Sobek si po navržení a ušití oděvu zavolala na pomoc jiné odborníky a díky studentce tance a její vyučující natočila k výstavě také sérii videí, na níž je oděv interpretován odlišným způsobem, než ve zbytku výstavy – pohybem.

Verze pro špatné dny. Zdroj: architektura.muratorplus.pl

Ač nepříliš rozsáhlá, dokáže výstava této profesorky na kanadské univerzitě designu opravdu zaujmout, a nemusíte být “člověk z oboru”, který rozumí všem nákresům a výpočtům. Projekt působí čistě, promyšleně a snaží se vést západní vnímání estetiky jiným směrem. Oděvy samotné jsou v Kabinetě architektury také k prozkoumání. Jediné, co mi chybělo a co tak zůstane mínusem celé výstavy, byla možnost si na oblečení sáhnout a zkusit materiál na vlastní kůži. Hádám však, že za to, aby se Tallerem mohly kromě mě pokochat i další generace návštěvníků, to určitě stojí.

Plakát k události. Zdroj: gvuo.cz

P. S. Taller je španělské slovo, které znamená ateliér nebo dílna. Vyslovuje se nějak mezi [taděr] a [tajer].

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s