Inspirace: Geometrie

Jediné, co mi na gymplu přišlo v matematice snesitelné, byla geometrie, a to ještě musela být v prostoru. Nikdy jsem si ale o sobě nemyslela, že bych mohla být ve skrytu duše milovník geometrické estetiky. Jenomže člověk míní a čas mění, a tak se stalo, že když jsem narazila na stránku Geometry Daily, kde denně přibývá nová minimalistická geometrická kompozice, naprosto mě to uneslo.

1. ledna. Zdroj: geometrydaily.tumblr.com

Má ji na svědomí německý designér Tilman Zitzmann, který se většinu času nachází nedaleko Norimberka. Pracuje v agentuře jménem The Warriors of the Light a občas učí na místní Univerzitě aplikovaných věd. Protože si na rok vzal z agentury volno kvůli rodičovským povinnostem, ztratil by designerský cvik, a s tím se rozhodl bojovat tak, že 1. ledna založil stránku, kam každý den přidává geometrickou kompozici, kterou vytvoří ve svém bitmapovém a vektorovém softwaru. Strach ze zlenivění však není ten největší důvod, proč Tilman stránku založil – je jím prostá skutečnost, že svou práci a zejména geometrii miluje.

Proč to dělám?
Protože to miluji. Vždycky se dostanu do vytržení, když mohu kreslit jednoduché křivky, kombinovat je a experimentovat s nimi, dokud nezačnou “zpívat”. Jsem zkrátka pravověrný designér.

Také miluji geometrii. Přímky, křivky, čtyřúhelníky, trojúhelníky a kružnice jsou zjednodušením reálného světa, v němž žijeme, a zároveň jeho stavebními kameny. Geometrie, stejně jako fyzika a matematika, definuje složení našeho světa. V této skladbě nacházím nekonečnou krásu. Vidím v ní boha.A proč minimalismus? V moderní době jsou naše životy zahlceny složitostí. Mnozí usilují o jednoduchost a já k nim patřím. Chci se soustředit na to relevantní, to je také důvod, proč se rád zaměřuji na jeden jediný nápad. Bez povyku, bez omáčky kolem. Jako pro někoho, kdo tvoří, je také pro mne zajímavé sledovat, kolik práce musím investovat do něčeho, co má být jedinečné, ale zároveň co nejjednodušší, píše Tilman na svých stránkách.

Tilman dle svých dalších slov nenávidí dokonalý a čistý vzhled vektorových grafik, který je podle jeho názoru levný, nudný a nemá absolutně žádnou spojitost s realitou, a proto se rozhodl každou ze svých prací nechat projet Photoshopem, kde jim přidává špetku zrna a zašpinění, jakoby je tiskl na zrnitém papíře. Ne moc grunge a efektu, dodává, jen trocha uvěřitelnosti. Dle mého názoru však nadpozemskost jeho prací není možné už zakotvit v tomto světě ničím.

 

 

 

 

Poznáte, čím je inspirovaný?

 

 

4 thoughts on “Inspirace: Geometrie

  1. Ten druhý od konce je skvělý. Nevím, čím je inspirovaný, mně osobně ale připomíná kuře :D.
    Už nějakou dobu si plánuju, že až budu jednou mít vlastní byt, nějaké takové minimalistické obrazy si sama nakreslim, zapaspartuju a vyvěsim na zeď. Nemůžu se toho dočkat, snad potom nebudu tak líná, jako jsem dnes :D.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s