Rothkova kaple v Texasu: Sídlo náboženských i uměleckých bohů

Mark Rothko proslul svými velkoformátovými obrazy, na nichž pulsují extrémně jednoduchá, avšak silná pole barev – color fields. V roce 1971 se ovšem stal také autorem výzdoby kaple Institutu pro náboženství a lidský růst v Houstonu v Texasu. Ta díky tomu nemá nikde jinde obdoby. Proč? Prohlédněte si kapli v následujícím článku.

Místo, kde se snoubí všechna náboženství a filosofie s moderním uměním. Mark Rothko: Rothkova kaple, 1971.
Zdroj: npr.org

Příbytek bohů

Půjdete-li z jihu, venku vás přivítá jezírko, uprostřed něhož balancuje Zlomený obelisk od Barnetta Newmana, dalšího velikána amerického umění druhé poloviny 20. století. Obelisk vypadá, jakoby se na hladině jezera prostě vznášel a výborně charakter stavby doplňuje. Newman jej věnoval Martinu Lutheru Kingovi Jr.
Barnett Newman: Zlomený obelisk, 1963-7. Zdroj: npr.org
Kapli založili znalci a sběratelé umění John a Dominique de Ménil. Má půdorys osmiúhelníku, vepsaného do řeckého kříže, což může připomenout raně křesťanské křtitelnice. Jediný přístup dovnitř poskytují dveře, budova nemá žádná okna. 
Samotný interiér pak bere dech. Tlumené barvy, odstíny kaštanové, černé a bílá, v jednoduchém a přímém spojení rozechvívají duchovní energii místa. Jediným nábytkem je 8 primitivních laviček (na obrázku vidíte čtyři z nich). Oltářní malby nahrazuje 14 Rothkových pláten, rozvěšených po zdech; nejsou zcela černá, nýbrž je do nich přimíchána barevná příměs. Malíř je nazýval triptychy, ačkoliv nezobrazují žádný tradiční námět.
Mark Rothko: Apsidový triptych, 1956. Zdroj: art-now-and-then.blogspot.com

Určené všem a nepatřící nikomu

Univerzální jazyk Rothkových monochromních pláten promlouvá stejným způsobem na věřící jakéhokoliv vyznání či filosofie. Neurčitá duchovní energie, která z výzdoby vyzařuje, poskytuje útočiště všem, kteří hledají klid, myšlenky, chtějí si promluvit se svým bohem nebo touží po rozhřešení. Kaple pravidelně hostí koncerty, přednášky, konference, svatby nebo jiné obřady, většinu času se tady ovšem setkáte s mnoha návštěvníky, kteří přijeli obdivovat Rothkovo dílo na vlastní oči.
Slavnostního otevření kaple se v roce 1971 zúčastnili protestantský biskup, pravoslavný patriarcha, katolický kardinál, muslimský imám i židovský rabín. Rothkova kaple je otevřená všem existujícím náboženstvím, nepatří však zároveň žádnému z nich.
Nasvícení kaple a obelisku v noci. Zdroj: theslideprojector.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s