Dvě richardie na růžové: Delikátní plynutí

Když na nich napoprvé spočine divákův zrak, strhnou ho hladké linie a subtilní kontury, které se do sebe vzájemně přelévají. Teprve na druhý pohled si uvědomí, že se nedívá na zcela abstraktní obraz, nýbrž na malbu dvou konkrétních květin. To je jemné abstraktní umění jedné z nejvýznamnějších malířek Ameriky ve dvacátém století – Georgie O’Keeffe.

 

Georgia O’Keeffe: Dvě richardie na růžové (Two Calla Lilies on Pink), 1928. Zdroj:
paintingdb.com

Georgia O’Keffe (1887 – 1986) zaujímá v americkém umění jedinečné a nenahraditelné místo. Proslavila se malováním přírodních námětů, zejména květin, hor, kostí a krajiny Nového Mexika, kde žila. V jejích dílech však možná budete figurativní motivy hledat těžko. Potrpěla si na jasné, někdy expresivní barvy a velká plátna, díky nimž obrazy květin – jen výjimečně zachycené celé – působily jak snové krajiny z jiného světa. S většinou jejích obrazů je také spojován sexuální náboj, evokovaný křivkami, záhyby a vybranými barvami.
Nejinak je tomu i u Dvou richardií. Smetanově bílá a cukrově růžová se snoubí ve spojení s lahodnými liniemi a měkkými záhyby. Růžové pozadí je neurčité a nezřetelné, přesto mně osobně evokuje saténové povlečení na posteli a stavba samotných richardií zase hebkost lidské pokožky.
Palice ve středu květních lůžek (víte o tom, že právě palice jsou složené z drobných kvítků a bílý “list” je pouze toulec, který je obaluje?) svou křiklavě žlutou barvou zase tvoří nejvýraznější prvek obrazu.
Dílo zabíhá k abstrakci tím, jak jsou květy zvětšené téměř k nepoznání a jak je ústředním motivem nikoliv obdivovat je jako rostlinný druh, v celku, z dálky, tak, jak obrazy květů známe, nýbrž jejich smyslný tvar a ladné obrysy, které jakoby někam plynuly.
Ačkoliv se pohled soustředí na střední části květů a kus každého chybí, jako by je malířka vyřízla z většího obrazu, nenarušuje to celkovou harmonii obrazu, dosaženou také výbornou kompozicí.
(Portrét Georgie O’Keeffe je focený jejím pozdějším chotěm Alfredem Stieglitzem v r. 1918. Zdroj: hotparade.tumblr.com)

2 thoughts on “Dvě richardie na růžové: Delikátní plynutí

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s