V posledních týdnech jsem v jednom kole a nemám ani chvilku čas na minutový výdech, ten přijde nejdřív až příští neděli. Zatím vám tady aspoň nechám svůj seznam maturitní četby, ať se podíváte, nad čím se budu v následujícím měsíci a půl mimo jiné potit. Ano, Na vlnách TSF a Edison jsou na 11. a 22. místě schválně. 🙂 Knížky, vyznačené kurzivou, mám přečtené, zbytek se nějak “udělá”, pokud to nestihnu :)) :
- Bible: Starý zákon – kniha Genesis
- Bible: Nový zákon – evangelium podle Lukáše
- Homér: Odysseia
- Giovanni Boccaccio: Dekameron
- Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye
- E. A. Poe: Havran
- E. A. Poe: Černý kocour a jiné povídky
- Arthur Rimbaud: Opilý koráb
- Paul Verlaine: Romance beze slov
- Charles Baudelaire: Květy zla
- Jaroslav Seifert: Na vlnách TSF
- K. H. Mácha: Máj
- K. J. Erben: Kytice
- E. M. Remarque: Na západní frontě klid
- Vladimir Nabokov: Lolita
- A. de Saint-Exupéry: Malý princ
- George Orwell: Farma zvířat
- George Orwell: 1984
- J. R. R. Tolkien: Společenstvo prstenu
- Daniil Charms: Čtyřnohá vrána
- Jiří Wolker: Těžká hodina
- Vítězslav Nezval: Edison
- Karel Čapek: Povětroň
- Karel Čapek: Válka s mloky
- Ivan Wernisch: Zimohrádek
- Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol
- Milan Kundera: Žert
- N. V. Gogol: Revizor
- Samuel Beckett: Čekání na Godota
- Eugène Ionesco: Plešatá zpěvačka
Skvělý výběr 🙂 Vezmu si z tebe příklad. Naštěstí mám ještě rok, takže mám čas si všechno přečíst 🙂
LikeLike
Některé knížky ti hrozně závidím (Fuks, Orwell, Wilde, Nabokov) a u některých tě strašně obdivuju, že sis to vybrala (Bible, prokletí básníci, absurdní dramatici). Mimochodem, omlouvám se, že neodepisuji, ale čas prostě není :-). Ta tvoje povídka se mi ale strašně líbila, máš opravdu talent. Budu ráda, když mi pošleš ještě něco svého (když budeš chtít). 🙂
LikeLike
Bible, prokletí básníci ani absurdní drama takový problém nejsou, spíš se bojím, že si vytáhnu Wolkera, Fukse nebo Kunderu, neprobrali jsme je tak detailně jako ten zbytek. 🙂 jaký je tvůj seznam četby?
LikeLike
To ještě stihneš dohnat ;-). A ty maturuješ z vyšší úrovně češtiny? A jestli jo, tak kvůli přijímačkám na vejšku? 🙂 Já jsem docela strašpytel a radši jsem si vybrala jen tu základní úroveň :-), takže tě obdivuju dvojnásob :-). Inspirovala jsem se tímhle tvým článkem (snad to nebude vadit) a svůj maturitní seznam vyvěsím za pár dní na svém blogu :-). Ale docela dost se odlišuje, je takový “klasičtější” (Babička, Máj, Kytice atd.).
LikeLike
Jj, vyšší úroveň. Ve škole máme totiž od kvinty jenom literaturu, gramatika se bere už sporadicky, předpokládá se, že gramatiku nadrtíš na nižším gymplu. Mně upřímně řečeno připadá lehčí právě ta vyšší úroveň, protože je víc literární nebo v didaktickém testu spoustu věcí můžeš odvodit jenom z ukázek textů, v naší třídě si vzalo nižší úroveň jen asi 5 kluků, bylo nám totiž řečeno, že jsme na vyšší úroveň byli připravováni celé studium :))) Tak uvidíme, kdo měl pravdu… kromě toho na vyšší úroveň je mnohem lepší výběr knížek. 🙂
U mně se “kupodivu” projevila záliba v avantgardě. 🙂 Jsem na tvůj seznam zvědavá.
LikeLike