Inspirace

František Kowolowski • Jiří Škoch • Kryštof Kintera • Karel Teige • Pablo Picasso • Jan Švankmajer


Lapám ji ze všech stran velkou sítí, je na ni nějak bohato. Ukážu vám, co naposledy chytilo moje oko:

František Kowolowski: Hlava 22

František Kowolowski bude vystavovat své The best of v Galerii výtvarmého umění v Ostravě.

Jiří Škoch

Jiří Škoch je jihočeský fotograf, který proslul hlavně svými expresivními fotomontážemi. Mně osobně připomínají svou atmosférou Davea McKeana.

Krištof Kintera: Memorial of Thousand and One Nights
Krištof Kintera: Revolution; jde o pohyblivou instalaci, kdy se postava bez přestání tluče hlavou do zdi. Vypadá to dost démonicky.
Krištof Kintera: Paradise Now
Krištof Kintera je mladý umělec, narozený v Praze, který vystudoval AVU a dále pak Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. Třikrát byl nominován na cenu Jindřicha Chalupeckého. Jeho práce tady jsou jen instalace, ale Kintera se věnuje i jiným uměleckým odvětvím, například filmu – pro osmý ročník Jednoho světa vytvořil vizuální koncept, atd.
Karel Teige: Koláž č. 65
Karel Teige měl v GVUO v rámci Černých sluncí (reportáž už brzy!) vystavených několik koláží, toto je jedna z nich. Momentálně čtu i jeho eseje. 
Pablo Picasso: Sen (Marie Therese), 1932
Pablo Picasso
Po zhlédnutí Půlnoci v Paříži jsem se jala vyhledávat si informace o jednotlivých umělcích a zjistila jsem (asi jako kvantum dalších lidí, kteří Woody Allenovi naletěli), že žádná Adriana, která by byla milenkou Picassa, Hemingwaye, Modiglianiho a Braque neexistovala. 🙂 Zato jsem narazila na mladičkou Marie Therese, kterou Picasso na svých obrazech zachycoval jako plavovlasou, sluneční múzu.
Jan Švankmajer: Zamilované maso
Pár záběrů ze Švankmajerova legendárního snímečku. Každý kousek jeho práce je doslova nabitý inspirací, moc ho obdivuju.
Jako středověký typ člověka, který televizi neviděl už několik let, jsem dneska s podivem zjistila, že vlastně může být i docela fajn. 🙂 Na ČT2 dneska vysílali hned tři pořady, na které jsem si udělala čas a nelitovala jsem toho:
  • Kultura.cz, což je týdenní magazín s novinkami z kulturního dění,
  • Knižní svět, kde, jak už název napovídá, představují knižní tituly, které se zrovna objevily na pultech knihkupectví – a mnohem víc;
  • a Artmix, pořad zaměřený výhradně na výtvarné umění.
Všechny tři můžu doporučit, pokud se o dané oblasti zajímáte, poskytnou vám spoustu nápadů a podnětů. Chystám se také na další návštěvu naší GVUO, neboť se tam před dražbou nakrátko ohřeje Kupkův Tvar modré, a chtěla bych si přečíst Proroka od Khalila Gibrana, knížku, která se zamýšlí nad základními otázkami lidského života, zaujala mě právě v pořadu Knižní svět. Čtu také k maturitě Wernischův Zimohrádek a užívám si té překrásné atmosféry, kterou dokázal pár slovy stvořit. 
To je zatím k inspiraci všechno. 🙂 Máte i vy něco, co vás naposledy zaujalo a nepustilo?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s