Vincent van Gogh: Vysoké pasty, hrubá struktura

Detail Hvězdné noci. Zdroj: twistedsifter.com

Nejsou to jen pestré barvy, které dělají dílo tohoto za svého života chudého Holanďana tak živoucím a které plní jeho obrazy k prasknutí sílou, z níž se neztratilo nic ani po více než století; když se díváte, bezděky se ocitnete v proudu hrubých tahů, který vás unáší neznámo kam, a jakoby obkresluje ony energetické vlny, jimiž se tak rádi ohání duchaři a šarlatáni.

Zdroj: twistedsifter.com

 

Hvězdná noc, 1888. Zdroj: en.wikipedia.org

Pro větší potěšení čtěte dál a klikejte na obrázky.

Ryzost a surovost obrazů jen podporuje velkorysá pastózní technika, která se stejně jako výše zmíněné věci stala van Goghovým poznávacím znamením. Barva je hustá, těžká. Van Gogh své malování kuje, ohýbá a opracovává podobně jako kovář zachází s hutnými kovy u rozžhavené pece.

Detail pole s cypřiši. Zdroj: twistedsifter.com

 

Pšeničné pole s cypřiši, 1889. Zdroj: jackygallery.com

Malba je ve van Goghově podání obtížné řemeslo, ale s tím nejkrásnějším, nejlehčím výsledkem.

Detail pole s rolníkem. Zdroj: twistedsifter.com

 

Pšeničné pole s rolníkem/Krajina u Rémy, 1889. Zdroj: twistedsifter.com

Pokud bychom mohli o dílech výtvarných velikánů mluvit do nekonečna a přesto se nedobrat toho gró jejich umění, pro Vincenta van Gogha [fan chocha] to platí dvojnásob. (Kontrola znalostí ze střední: Nekonečna krát dva je kolik?) Ačkoliv je to jeden z mých výtvarných favoritů, ještě jsem se o něm nezmiňovala; nevěděla jsem, jak to pojmout, protože kompletní životopis či rozbor jeho díla by byl nejen velmi vyčerpávající, ale také zbytečný, neboť takových publikací existují mraky. Když na něj ovšem někde narazím, vždycky a znovu mi dokáže vyrazit dech, nezávisle na tom, jestli už jsem ten jeho konkrétní obraz viděla nebo ne. Tohoto pána šidit nelze. Nebudu se tedy o to snažit. Místo toho se vám pokusím ukázat střípky a aspekty toho, proč mi přijde tak úžasný. Pokračování příště.

 Detail autoportrétu. Zdroj: twistedsifter.com
Autoportrét, 1889. Zdroj: twistedsifter.com

P. S. Jestli ještě neznáte internetovou galerii Googlu, pak je nejvyšší čas, abyste ji objevili. Spolupracuje na ní velké množství muzeí a galerií z celého světa, a kromě toho, že tam ke spoustě dílům najdete multimediální podpůrné materiály, některá si můžete prohlédnout až v “gigapixelové” kvalitě. Divte se tady: http://www.google.com/culturalinstitute/project/art-project

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s