Outside/Inside. Venku i uvnitř s Čestmírem Suškou

Ostrava se také dočkala „svého“ Sušky – v úterý 12. června akademický sochař osobně představil svůj výstavní projekt nejen v Domě umění, ale i za jeho zdmi. 


Čestmír Suška: Rezavé květy. Zdroj: neznámý, pokud znáte, prosím doplňte

Z DOXu rovnou do centra Moravskoslezského kraje – po skončení výstavy v Praze byla část Inside převezena do ostravské galerie, kde si ji návštěvníci mohou prohlédnout až do poloviny září. Inside představuje shrnutí Suškovy sochařské kariéry. Masivní sochy z materiálů jako je kov nebo dřevo jsou jednoduché, někdy až minimalistické a inspirované přírodou, zejména květy nebo kuklami. Suška své sochy většinou zpracovával s různými otvory, které umožňují vhled do vnitřku díla a prozkoumání jeho struktury jinak než pohledem zvenčí.  

Přeprava Suškových soch. Foto © Vladimír Šulc, GVUO

Druhou část výstavy, Outside, tvoří dva monumentální Rezavé květy – několikametrové zásobníky s propáleným vzorem. Železné sochy, které Suška ponechal všem přirozeným přírodním procesům, jsou umístěny v centru Ostravy, kde se tyčí nad hlavami kolemjdoucích. Železo, z něhož jsou díla vyrobená, navíc připomíná industriální charakter města, není tedy divu, že se dočkala příznivé reakce i ze strany laické veřejnosti.
Čestmír Suška (nar. 1952) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a v současnosti se nevěnuje jen sochařství, nýbrž i grafice, malířství, divadelní režii a scénickému výtvarnictví. V letech 1987 – 1991 byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, u jejíhož zrodu sám stál. Je ředitelem Sochařského studia Bubec v Praze.
(Zdroje obrázků: artmap.cz, Facebook – oficiální stránka GVUO, orbis-pictus.com, gvuo.cz)

One thought on “Outside/Inside. Venku i uvnitř s Čestmírem Suškou

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s